Cik maksā dzīvība? Kādēļ “Zoopolicija” no 1. maija pārtrauc izsaukumu apkalpošanu
Kādēļ “Zoopolicija” no 1. maija pārtrauc izsaukumu apkalpošanu

“Cik maksā dzīvība?” – mums, dzīvnieku glābējiem, tas nav tikai retorisks jautājums. Tā ir realitāte, ar ko saskaramies katru dienu. Mēs sveram dzīvības vērtību nevis naudā, bet atbildībā, līdzcietībā un mīlestībā, ko ķērāji, aprūpētāji un veterinārārsti iegulda, lai izglābtu dzīvniekus no ciešanām. Bet pat tad, ja darbs tiek darīts ar sirdi, dzīvības glābšana nav bezmaksas. Katrs izsaukums, katrs pārbrauciens, katra operācija vai injekcija maksā. Veterinārie pakalpojumi ir dārgi; patversme nakts laikā dzīvniekus neuzņem, bet diennakts stacionāra uzņemšanas pakalpojumu Rīgas domes ierēdņi likvidēja. Ja visiem sarežģītajiem apstākļiem vēl pretī nestāv cieņpilns atbalsts un sadarbība, dzīvību glābšana kļūst par neiespējamo misiju.
Diemžēl Rīgā šobrīd šī vērtība tiek nicināta. Tiek apzināti grauta uzticība un reputācija tiem, kas nežēlo sevi dzīvnieku labā. Rezultāts: no 2025. gada 1. maija “Zoopolicija” vairs nevarēs pildīt izsaukumus par klaiņojošiem, savainotiem vai bezpalīdzīgiem dzīvniekiem Rīgā.
Saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likuma preambulu, cilvēkam ir morāls pienākums izturēties pret dzīvniekiem ar sapratni un iejūtību. Taču Rīgas Mājokļu un vides departamenta (turpmāk tekstā MVD) rīcība šai izpratnei ir diametrāli pretēja:
- Sabiedriskajos medijos, t.sk. LTV raidījumā “DeFacto”, tiek izplatīta melīga informācija par pakalpojumu izmaksām, nodarot būtisku kaitējumu “Zoopolicijas” reputācijai un darbinieku emocionālajai veselībai.
- Departamenta dispečerdienests pasūta pakalpojumus, kurus vēlāk pats departaments atsakās apmaksāt, pamatojoties uz formāliem vai pat absurdiem iemesliem. Piemēram tiek izsaukti glābēji klaiņojošam trusim, taču pēc tam apmaksa par ķeršanu un nogādāšanu patversmē tiek atteikta.
- Departaments klaji ignorē atkārtotus lūgumus pielāgot līgumus realitātei vai sludināt jaunu iepirkumu. Tā vietā šobrīd ir noticis dzīvnieku palīdzības sniegšanas sistēmas sabrukums. Līgumu tehniskās prasības, piemēram, 24/7 režīms bez pārtraukuma, kam vienlaikus nav pietiekams finansiāls segums, ir cilvēkresursiem neizpildāms, īpaši laikā, kad visi “Zoopolicijas” ķērāji darbu uzteikuši, norādot uz psiholoģisku spriedzi un nepamatotu spiedienu no pašvaldības puses.
- Departaments sistemātiski vilcina rēķinu apmaksu, tostarp, arī šobrīd MVD joprojām nav apmaksājis rēķinu par 2024. gada decembrī kvalitatīvi izpildītiem darbiem. Kopējā parāda summa pret “Zoopoliciju” jau pārsniedz 1800 eiro. Tajā pašā laikā 2024. gadā vairākās pašvaldības budžeta apakšprogrammās bijis būtisks pārpalikums, kuru MVD nav izmantojis dzīvnieku labā.
Kas notiks tālāk?
No 2025. gada 1. maija “Zoopolicija” neatbildēs uz izsaukumiem, jo nav vairs ķērāju, līdzekļu un sadarbības pamata. Par šo situāciju atbildība gulstas uz Rīgas pašvaldību, kuras ierēdņu bezatbildīgā un neloģiskā rīcība izjaukusi iepriekš labi funkcionējošu glābšanas mehānismu.
Mēs aicinām Rīgas iedzīvotājus iesaistīties dialogā ar MVD. Dzīvnieku labturība nevar būt politika. Tā ir sirdsdarbs. Un tam ir vajadzīgs cieņpilns dialogs, nevis publiska nomelnošana.
Pievienotie dokumenti:
Izvilkums no Dzīvnieku aizsardzības likuma preambulas
29.04.2025. vēstule ar epastu pielikumiem par trusi
Papildus informācijai:
https://www.facebook.com/share/p/1ASxxZPzab/